W ostatnim czasie wielu przedsiębiorców zaczęło rozważać zakup kampera w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pandemia koronawirusa w znaczący sposób wpłynęła na zachowania czy przyzwyczajenia podróżników, sprawiając jednocześnie, iż wynajem kamperów odszedł na dalszy plan. W związku z tym postanowiliśmy przyjść do was z pomocą i podpowiedzieć wam, kto w rzeczywistości może kupić kampera na firmę. Co należy wiedzieć przed zakupem pojazdu kempingowego oraz z czym to się wiąże? Sprawdzamy!

Kto może kupić kampera na firmę?

Zakup kampera na firmę nie bez powodu budzi zastrzeżenia czy wątpliwości. Doskonale to rozumiemy! Otóż prowadzenie własnej działalności gospodarczej to gwarancja wielu korzyści, a także i poniekąd ograniczeń. Zanim zdecydujecie się na zakup pojazdu kempingowego, należy zaznajomić się z aktualnie obowiązującymi regulacjami prawnymi oraz kwestiami podatkowymi. Luksusowe kampery zostały uznane za w pełni bezpieczny środek transportu pełniący jednocześnie funkcję przenośnego biura. Co to oznacza w rzeczywistości? Prowadząc własny biznes, możecie rozważyć zakup kampera – oczywiście, o ile wydatek ten jest przynajmniej w małym stopniu powiązany z oferowanymi przez was usługami. Dodatkowo należy spełnić kilka kluczowych warunków związanych z kwestią podatku VAT oraz kosztem uzyskania przychodów. Te na pozór mało istotne aspekty stanowią czynnik decydujący, co więcej – to od nich zależy, czy zakup kampera na firmę będzie możliwy w waszym przypadku. O czym jeszcze należy pamiętać, kupując kampera na firmę?

Czym jest koszt uzyskania przychodów?

Kampery w działalności gospodarczej mogą zostać wykorzystane zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych. To jednak pojawia się myśl… Jakie warunki należy spełnić? Kluczowa w tym wypadku jest oczywiście znajomość prawa. Aby kamper mógł być kupiony w ramach prowadzonego biznesu, należy spełnić podstawowe formalności z tym związane. Przedsiębiorca decydujący się na zakup pojazdu kempingowego musi wykazać, że koszt uzyskania przychodów został uzasadniony gospodarczo. Kosztem tego typu nazwiemy każdy wydatek związany z prowadzeniem działalności, co poniekąd komplikuje całą sprawę. Najprościej mówiąc, koszt uzyskania przychodów ma na celu osiągnięcie bądź zachowanie źródła przychodów, co więcej – pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Kluczowym czynnikiem może również okazać się rodzaj prowadzonej przez was działalności. Nie każdy przedsiębiorca będzie mógł zdecydować się na zakup kampera na firmę! W zależności od profilu przedsiębiorstwa czy charakteru branży będą obowiązywały was inne wymogi. To jednak podlega indywidualnej ocenie, tym samym w przypadku rutynowej kontroli podatnik będzie zobowiązany do uzasadnienia związku między prowadzonym biznesem a poniesionym kosztem. Zakupiony kamper może stanowić służbowy środek transportu czy środek promocji oferowanej przez was usługi.

Zakup kampera – warunki odliczenia podatku VAT

Zakup kampera na firmę w większości przypadków wiążę się z możliwością odliczenia pełnego podatku VAT. Niemniej jednak sprawa ta nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Otóż kampery zakupione w ramach działalności gospodarczej pozwalają na odliczenie 100% wartości podatku VAT wyłącznie w sytuacji, gdy wybrany pojazd kempingowy będzie wykorzystywany w celach służbowych. Należy wcześniej określić sposób jego wykorzystania, uwzględniając przy tym charakter prowadzonej działalności.

Co istotne, podatnik decydujący się na tego typu rozwiązanie musi bezwzględnie zgłosić informację VAT-26 w terminie 7 dni od daty zakupu kampera na firmę. W przypadku kamperów o przeznaczeniu mieszanym tj. służbowym oraz prywatnym – maksymalna kwota odliczenia podatku VAT wynosi 50%. Jedynym wyjątkiem jest bowiem inwestycja w kampery o Dopuszczalnej Masie Całkowitej większej niż 3500 kg. Wówczas przedsiębiorca będzie mógł odliczyć 100% wartości podatku VAT.

Zanim zdecydujecie się na zakup kampera na firmę, dobrze zastanówcie się, czy profil waszej firmy kwalifikuje się do odliczenia podatku VAT. Wcześniejsze ustalenie przeznaczenia i sposobu wykorzystania pojazdu kempingowego z pewnością to ułatwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BLOKADA KIEROWNICY DO KAMPERA WRAZ Z MONTAŻEM

Blokada kierownicy to obok blokady skrzyni biegów najpopularniejsza z systemów zabezpieczeń. Blokada montowana jest w taki sposób, aby nie ingerować w styl wnętrza samochodu. Jest ergonomiczna i nie zabiera przestrzeni kierowcy, ani pasażerowi. Po montażu jest dyskretnie wkomponowana w obudowę układu kierowniczego i obsługiwana w prosty sposób za pomocą kluczyka.
Więcej informacji pod nr 517 170 021