Przepisy ruchu drogowego dla kamperów mogą różnić się w zależności od wybranego przez nas kraju. Stąd też postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje, które mogą być przydatne podczas pierwszej podróży kamperem. Dowiedz się, jakie przepisy drogowe obowiązują kampery na terenie państw europejskich i nie martw się o nic więcej!

Jazda kamperem a wymagane uprawnienia

Planujesz pierwszą podróż kamperem, lecz nie do końca wiesz, jakie uprawnienia są wymagane? To nie problem! Kampery należą do grupy pojazdów osobowych, niemniej jednak wymagane uprawnienia są warunkowane kilkoma czynnikami. DMC, czyli Dopuszczalna Masa Całkowita jest kwestią kluczową przy wyborze pojazdu kempingowego. Będąc posiadaczem prawa jazdy kategorii B, możliwy jest wynajem kampera o Dopuszczalnej Masie Całkowitej nie większej niż 3500 kg wraz z pełnym wyposażeniem. W przypadku pojazdów o masie wyższej niż 3500 kg wymagane jest uprawnienie typu C1 oraz C.

Dopuszczalna prędkość

Czyli coś, co zapewne interesuje was najbardziej… Kampery o masie nie wyższej niż 3500 kg, jak i te nieco większe w obszarze zabudowanym mogą poruszać się z prędkością 50 km/h w ciągu dnia, w nocy natomiast – 60 km/h. Na autostradzie maksymalna prędkość wynosi 130 km/h, na drodze ekspresowej – 110 km/h. Mowa oczywiście o Polsce… Jeśli planujesz dalsze podróże, koniecznie zapoznaj się z obowiązującymi tam regulacjami.

Winiety

W zależności od wybranego kraju docelowego stosowany jest inny system poboru opłat drogowych. Istnieje możliwość zakupu elektronicznej lub papierowej winiety, stanowiącej dowód wniesienia opłaty drogowej. Zazwyczaj są one dostępne na poczcie lub w kioskach i sklepach. Istnieje oczywiście możliwość zakupu winiety przez Internet.

Dziecko w kamperze

Bezpieczeństwo naszych dzieci to podstawa. W trakcie jazdy spanie w części użytkowej jest niedopuszczalne. Podróżnicy są zobowiązani do zajęcia miejsc siedzących oraz zapięcia pasów. Jak sytuacja klaruje się w przypadku dzieci? Dzieci o wzroście poniżej 150 cm powinny być przewożone w foteliku. W przypadku dzieci o wzroście co najmniej 135 cm, których waga przekracza 36 kg, istnieje możliwość podróżowania bez fotelika na tylnej kanapie. Muszą jednak zostać przypięte pasami. Zanim wyruszysz w trasę, dokładnie zapoznaj się z przepisami. Tym sposobem unikniesz przykrej niespodzianki.

Zwierzęta w kamperze

Podróżowanie kamperem ze zwierzętami jest oczywiście możliwe. Nie zawsze jest to jednak komfortowe i dla podróżujących, i dla samych zwierząt. Ze względu na kwestię bezpieczeństwa pies powinien zostać umieszczony w umocowanym transporterze. Jeśli twój pupil jest nieco większy, rozwiązanie to odpada już na samym starcie. Wówczas konieczne jest zamontowanie klatki wewnątrz pojazdu. Planując podróż kamperem, pies poniżej 3. roku życia nie może być przewożony poza teren danego kraju. W przypadku państw Unii Europejskiej zwierzę musi posiadać paszport z aktualnym szczepieniem przeciw wściekliźnie. Niektóre kraje wymagają również wpisu o przeprowadzonym odrobaczaniu zwierzęcia oraz zastosowaniu profilaktyki przeciw kleszczowej. Po więcej informacji zajrzyj na oficjalną stronę Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.

Dodatkowe opłaty – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jeżeli wynajęty przez ciebie kamper przekracza DMC 3500 kg, koniecznym jest uiszczenie dodatkowej opłaty. Kierowca jest zobowiązany do zarejestrowania pojazdu w systemie VIATOLL.

Wysokość mandatów na terenie UE

Kary za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego są naprawdę wysokie, zwłaszcza jeśli podróżujemy kamperem. Dotyczy to nie tylko przekroczenia dopuszczalnej prędkości na drodze, lecz także kwestii tj. kempingowanie na dziko w miejscach niedozwolonych. Jeżeli zdecydowałeś się na wynajem kampera, nie pozostaje nic innego, jak zapoznanie się z obowiązującymi przepisami na terenie danego kraju UE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BLOKADA KIEROWNICY DO KAMPERA WRAZ Z MONTAŻEM

Blokada kierownicy to obok blokady skrzyni biegów najpopularniejsza z systemów zabezpieczeń. Blokada montowana jest w taki sposób, aby nie ingerować w styl wnętrza samochodu. Jest ergonomiczna i nie zabiera przestrzeni kierowcy, ani pasażerowi. Po montażu jest dyskretnie wkomponowana w obudowę układu kierowniczego i obsługiwana w prosty sposób za pomocą kluczyka.
Więcej informacji pod nr 517 170 021