Wybierasz się w pierwszą podróż kamperem? Caravaning nie bez powodu stał się najpopularniejszą formą podróżowania w 2022 roku. Gwarantuje niesamowitą swobodę i niezależność, przez co coraz większy odsetek podróżników decyduje się na zakup lub wynajem kampera. Luksusowy dom na kołach zabierze Cię wszędzie tam, gdzie tylko zapragniesz i jednocześnie przysporzy multum radości. Zanim jednak to nastąpi, musisz koniecznie zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami. Podpowiadamy, kto może prowadzić kampera i co zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo na drodze!

Uprawnienia wymagane do podróżowania kamperem – wszystko, co musisz wiedzieć

Wynajem campera to bez wątpienia doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie niesamowity komfort podczas podróży, a przy tym raczej stronią od wakacji all inclusive i szeregu dostępnych udogodnień. Pojazd kempingowy na czas wyprawy stanie się miejscem do jazdy, rozrywki i odpoczynku. Nie sposób zatem dziwić się, że wielbiciele podróżowania tak chętnie decydują się na wynajem kamperów. Jazda kamperem przysporzy Ci niesamowite emocje, jakie dotąd być może pozostawały wyłącznie w sferze marzeń. Wiemy jednak, że prowadzenie pojazdu tych gabarytów budzi spore wątpliwości i obawy wśród osób, które dotąd oglądały kampery wyłącznie w sieci. Grunt to dobre nastawienie… i znajomość aktualnych przepisów!

Kto może prowadzić kampery? Dostępne na polskim rynku kampery to w większości pojazdy o Dopuszczalnej Masie Całkowitej mniejszej lub równej 3500 kg. Parametr ten określa maksymalną wagę campera wraz z pasażerami, bagażami i paliwem. Do ich prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii B.

Kampery o DMC wyższej niż 3500 kg, lecz mniejszej od 7500 kg nakładają obowiązek posiadania kategorii C1 lub C, przy czym kategoria C uprawnia też do jazdy kamperem powyżej 7500 kg. Decydując się zatem na wynajem kampera, upewnij się, że posiadasz wymagane uprawnienia!

Jazda kamperem – ograniczenia prędkości

Ile km/h można jechać kamperem? To pytanie nieustannie nasuwa się na myśl mniej doświadczonym podróżnikom, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w caravaningowym świecie. Doskonale to rozumiemy – nikt raczej nie chce otrzymać wysokiej kary grzywny! Nam natomiast nie pozostaje nic innego, jak odpowiedzieć na wspomniane pytanie.

Ograniczenia prędkości dla pojazdów kempingowych mogą przybrać inną wartość w zależności od kierunku Twojej podróży. Niemniej jednak w terenie zabudowanym dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h. Poza obszarem zabudowanym na autostradzie kamper może poruszać się z prędkością 140 km/h lub 120 km/h w przypadku drogi ekspresowej dwujezdniowej. Pozostałe drogi poza terenem zabudowanym nakładają obowiązek stosowania się do ograniczenia prędkości, którego wartość nie przekracza 90 km/h. Warto mieć na uwadze, że dotyczy to wyłącznie kamperów o DMC niższej lub równej 3500 kg. Jeśli planujesz przekraczać granicę, upewnij się, że przepisy ruchu drogowego nie są Ci obce!

Jak bezpiecznie podróżować kamperem?

Pierwsza jazda kamperem zazwyczaj jest źródłem sporego stresu wśród kierowców i pozostałych pasażerów. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek. O czym pamiętać, prowadząc kampery? Przede wszystkim o ekologicznej i w pełni bezpiecznej jeździe! Unikaj gwałtownych ruchów i przekraczania prędkości. Nie tylko narazisz się na wysoki mandat, ale również zwiększysz ryzyko spowodowania wypadku. Warto poprosić drugiego kierowcę o pomoc przy wykonywaniu poszczególnych manewrów i tym sposobem zadbać o komfort jazdy. Dobrze byłoby też zapoznać się ze znakami drogowymi, które dotyczą wyłącznie kamperów. Niekiedy może konieczna okazać się zmiana trasy, a to za sprawą tuneli czy mostów, które nie zawsze są przejezdne dla pojazdów tych gabarytów.

Podróż kamperem nakłada również sporo ograniczeń dla pozostałych pasażerów. W trakcie jazdy należy koniecznie zająć miejsce i zapiąć pasy. Wówczas niedopuszczalne jest poruszanie się wewnątrz kampera! Jeśli natomiast planujesz podróż ze zwierzętami, upewnij się, czy posiadasz specjalny transporter.

Przepisy te – choć mogłyby wydać się oczywiste, nie do końca takimi są. Podróżowanie kamperem to natomiast cudowna przygoda. Zadbaj zatem o siebie i o swoich bliskich!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BLOKADA KIEROWNICY DO KAMPERA WRAZ Z MONTAŻEM

Blokada kierownicy to obok blokady skrzyni biegów najpopularniejsza z systemów zabezpieczeń. Blokada montowana jest w taki sposób, aby nie ingerować w styl wnętrza samochodu. Jest ergonomiczna i nie zabiera przestrzeni kierowcy, ani pasażerowi. Po montażu jest dyskretnie wkomponowana w obudowę układu kierowniczego i obsługiwana w prosty sposób za pomocą kluczyka.
Więcej informacji pod nr 517 170 021