Pierwsza wyprawa kamperem to zawsze ekscytujące doświadczenie. Jednak oprócz chęci przeżycia przygody, podróżującym zależy na komforcie. W końcu porzucają hotelowe pokoje na rzecz sypialni na kółkach. Czy rezygnują przy tym z wygody? Absolutnie nie! Opowiadamy, jakie udogodnienia można znaleźć w kamperach.

Czy będzie można oglądać telewizję ?

Jedziemy na wakacje i choć nasze plany zawsze uwzględniają piękną pogodę, to może się jednak zdarzyć, że czasami trochę czasu będzie trzeba spędzić we wnętrzu kampera. Dlatego zdecydowaliśmy się na zamontowanie specjalnego systemu telewizji satelitarnej. Kamper korzysta z automatycznej anteny, która po włączeniu systemu sama się otwiera i szuka sygnału satelity telewizyjnego. Operacyjny czas na dostrojenie to koło 1 -2 minut. Kiedy jednak stoimy już na kempingu, nie trzeba czekać i sygnał telewizyjny jest dostępny od razu.

Dodatkowo zadbaliśmy o telewizję polskojęzyczną. Dostępny jest spory pakiet kanałów. System obejmuje nowoczesny telewizor z DVD i złączami takimi jak HDMI i USB. Dzieci chcą czasami zabrać swoje ulubione konsole do gier. I choć uważamy, że warto je zostawić w domu i trochę odpocząć od tego typu rozrywek, to jednak mamy świadomość, że takie potrzeby czasem istnieją. Zainstalowany system pozwala na podłączenie takich urządzeń.

Ogrzewanie w kamperze

Ciężko sobie wyobrazić mieszkanie w domu bez ogrzewania. Skoro kamper to taki nasz dom na kołach, to musi również posiadać ogrzewane. Ciepłe, przytulne wnętrze kampera to gwarancja komfortu. Równie ważna jest dostępna bieżąca ciepła woda. Aby oba te czynniki zostały spełnione, kamper ma zainstalowany bardzo nowoczesny system ogrzewania.

Marka Truma jest pewnie znana tym, którzy bardziej się interesują karawaningiem, ale wystarczy powiedzieć, że jest to doskonały system z łatwym elektronicznym sterowaniem. Najważniejsze, że cały system ogrzewania zapewnia pełną kontrolę i sam pilnuje żądanego poziomu ciepła w kamperze. Cały system zasilany jest z butli gazowych, które przewożone są w specjalnej komorze otwieranej od zewnątrz kampera. Mieszczą się tam dwie duże butle z gazem, których pojemność zapewnia niezależność nawet na dwa tygodnie zimowej podróży. Dzięki zastosowaniu automatycznych zaworów po wykorzystaniu jednej butli system sam przełączy się na drugą. Można więc będzie korzystać z ciepłej wody pod prysznicem oraz przy myciu naczyń.

Prysznic i toaleta w kamperach

Kamper wyposażony jest w kabinę prysznicową z ciepła wodą. W zasadzie jest to normalny prysznic, taki jak w domu. Musimy tylko zwracać uwagę na kilka typowych dla karawaningu aspektów. Pierwszą kwestią jest ilość dostępnej wody. Kamper ma zbiornik liczący 100 litrów. To całkiem dużo, ale trzeba pamiętać, że jest to jednak zasób ograniczony. Pamiętajmy, by zużywać jej jak najmniej, aby nie trzeba było uzupełniać zbyt często.

Dodatkowym ciekawym udogodnieniem jest wyprowadzenie ciepłej i zimnej wody na zewnątrz kampera. To taki polowy prysznic świetnie uzupełniający ten w środku i dający dużą frajdę szczególnie dzieciom w upalne dni. Taki zewnętrzny dostęp do wody pomoże obmyć np. brudne buty czy też pozwoli opłukać naszego psa po spacerze.

Toaleta umiejscowiona jest w osobnym miejscu. Takie rozwiązanie umożliwia niezależne korzystanie z prysznica i toalety jednocześnie. Toaleta to chemiczny system szeroko stosowany w karawaningu. Kaseta wyjmowana jest z zewnątrz kampera. To bardzo fajne udogodnienie przy jej opróżnianiu. Kastę należy opróżnić w miejscach do tego przystosowanych, znajdziecie je na każdym kempingu. Po opróżnieniu kasety trzeba uzupełnić chemię, która rozkłada nieczystości. W zestawie startowym, który dostaniecie wraz z kamperem, będą kapsułki, które po prostu wrzucamy do toalety. Trzeba pamiętać, by po wrzuceniu zalać toaletę małą ilością wody, pozwoli to kapsułkom rozpuścić się, tak by można było rozpocząć jej używanie. W kamperze zamontowaliśmy specjalny ciśnieniowy pochłaniacz zapachów. To rozwiązanie stosowane tylko w najdroższych kamperach. Urządzenie działa w taki sposób, że w momencie podniesienia klapy nagromadzone zapachy są automatycznie usuwane na zewnątrz kampera i nie przeszkadzają w korzystaniu z toalety.

Markiza czyli roleta zewnętrzna

Każdy kamper powinien być wyposażony w rozkładaną roletę zewnętrzną. W Benimarze Sport 363 zamontowaliśmy roletę o długości 4 m. Dzięki niej będzie można korzystać z zacienionej przestrzeni przy kamperze. Sposób rozkładania wraz z prezentacją zawsze szczegółowo omawiamy przy wydaniu kampera.  

Ładowanie urządzeń prądem 230V i 12V

W kamperze znajdziemy dwa rodzaje instalacji elektrycznej. Pierwsza to 12V a druga to 230V. Z obu można korzystać zarówno na postoju, jak i podczas jazdy. Tak więc wszelkiego rodzaju ładowarki „samochodowe” oraz te na zwykłe „domowe” będą mogły być wykorzystane. Gniazdka oraz gniazda USB są tak przemyślnie rozmieszczone, że możemy z nich korzystać, nawet leżąc w łóżkach.

Główne źródło zasilania to akumulatory kampera ładowane zarówno z alternatora podczas jazdy oraz z panelu fotowoltaicznego, który zasila je zarówno podczas jazdy, jak i na postoju. Drugim obiegiem jest prąd o napięciu 230V, czyli taki, jak mamy w domu. Możemy z niego korzystać w pełnej mocy głównie na postoju po podłączeniu do zewnętrznej sieci zasilania udostępnianej na kempingach. Dodatkowo wyposażyliśmy kamper w przetwornicę z 12 V na 230 V. Takie rozwiązanie pozwala na ładowanie np. laptopa zwykłą ładowarką domową, podczas jazdy oraz na postoju, nawet gdy nie możemy podłączyć się do zewnętrznej sieci energetycznej.

Dodatkowe wyposażenie kempingowe kamperów

Na wyposażeniu kampera znajduje się zestaw niezbędnych akcesoriów kempingowych:

Wypady kamperem to świetna okazja do odwiedzenia pięknych miejsc i rozkoszowania się urokami natury. Nie musimy przy tym rezygnować z udogodnień cywilizacyjnych jak prysznic z ciepłą wodą czy telewizja. Dzięki dobrze przemyślanemu wyposażeniu kampery pozwalają na podróżowanie w komfortowych warunkach i cieszenie się wszystkimi zaletami tej formy wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BLOKADA KIEROWNICY DO KAMPERA WRAZ Z MONTAŻEM

Blokada kierownicy to obok blokady skrzyni biegów najpopularniejsza z systemów zabezpieczeń. Blokada montowana jest w taki sposób, aby nie ingerować w styl wnętrza samochodu. Jest ergonomiczna i nie zabiera przestrzeni kierowcy, ani pasażerowi. Po montażu jest dyskretnie wkomponowana w obudowę układu kierowniczego i obsługiwana w prosty sposób za pomocą kluczyka.
Więcej informacji pod nr 517 170 021