Planowanie trasy przed podróżą kamperem, jednym sprawia wielką radość, a innym spędza sen z powiek. Osobiście twierdzę, że trasę przejazdu naszego kampera warto zaplanować – mimo tego, że pewnie życie i tak później te plany zweryfikuje. Ważne jest jednak to, jak zachowamy się w sytuacji, która nas zaskoczy. Takie mamy czasy, że zawsze pod ręką jest nieodłączny smartfon, a w nim zainstalowane nasze ulubione aplikacje. To dzięki nim podejmowanie decyzji o kolejnych punktach trasy podczas podróży kamperem staje się coraz łatwiejsze. Dziś przedstawimy Wam te z aplikacji, które naszym zdaniem warto mieć i używać.

Jakie aplikacje do planowania trasy?

Wszyscy znają Google Maps i pewnie wielu z Was używa tej aplikacji na co dzień. To świetne narzędzie – nie tylko do planowania podróży kamperem – i chyba najbardziej znane na całym świecie. Sami używamy go bardzo często. Wszyscy wiedzą, że z wujkiem Google się nie dyskutuje…, ale tylko dopóki znajdujemy się w zasięgu internetu. Ile to razy, akurat zbliżając się do kolejnego zjazdu z autostrady, traciliśmy zasięg, co powodowało głupienie Map Google, które kompletnie dezinformowały kierowcę. Dlatego warto mieć pod ręką, w kamperze, nawigację, która do swego działania nie potrzebuje dostępu do internetu. Wiadomo, że najlepiej spisuje się oddzielne urządzenie z zainstalowaną dobra mapą. Wiadomo też, że większość z nas go nie posiada.  W moim smartfonie mam za to coś, co skutecznie zastępuje profesjonalną nawigację.

aplikacje do planowania trasy kamperem

Jak zaplanować podróż kamperem – pomoże nie tylko Google Maps

Aplikacja OsmAnd umożliwia nawigowanie w trybie offline. To bardzo ciekawy program i warto go pobrać. Posiada mnóstwo funkcji i można go doskonale konfigurować. OsmAnd umożliwia darmowe pobieranie map dowolnych regionów. Najlepiej jest zaopatrzyć się w nie wcześniej, na kilka dni przed wyjazdem, korzystając z sieci WiFi. Często, gdy spodziewam się, że na bocznych drogach lub w górach nie będę miał zasięgu, korzystam z map offline, które świetnie się spisują. Zerknijcie na stronę https://osmand.net/. Sama aplikacja jest w języku polskim. Ciekawą opcją jest planowanie trasy przejazdu kampera dużo wcześniej, z uwzględnieniem dróg, którymi chce się poruszać. To świetna opcja, bo pozwala wgrać dowolny plik GPX, który możemy zrobić na komputerze np. za pomocą Map Google, a następnie zapisać w naszym smartfonie. Genialna sprawa!

Przy tej okazji myślę, że warto króciutko wspomnieć o robieniu trasy w Google tak, by móc ją zapisać jako plik GPX. To bardzo istotne z punktu widzenia profesjonalnego planowania trasy. Aby przekonwertować trasę przejazdu kampera, z Google Maps do pliku GPX, wystarczy wykonać standardową trasę w Google Maps – myślę, że każdy potrafi to zrobić – i link ze strony skopiować do https://mapstogpx.com/ tak, jak pokazujemy powyżej. Potem klikamy Let’s Go i zapisujemy plik w dowolnym miejscu na komputerze. Ostatnim krokiem jest wysłanie go do siebie, np. mailem, i uruchomienie w aplikacji OsmAnd. Taką trasę w postaci GPX można też używać w innych profesjonalnych nawigacjach. Mamy nadzieję, że Wam się to przyda podczas najbliższej podróży kamperem.

Planowanie podróży kamperem nie musi być bolesną udręką, która nieznośnie męczy każdego, kto chce wybrać się w drogę. Masa dostępnych narzędzi internetowych i aplikacji mobilnych, znacznie ułatwia cały proces. Dzięki temu planowanie podróży kamperem przestaje być ponurą koniecznością, a staje się przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BLOKADA KIEROWNICY DO KAMPERA WRAZ Z MONTAŻEM

Blokada kierownicy to obok blokady skrzyni biegów najpopularniejsza z systemów zabezpieczeń. Blokada montowana jest w taki sposób, aby nie ingerować w styl wnętrza samochodu. Jest ergonomiczna i nie zabiera przestrzeni kierowcy, ani pasażerowi. Po montażu jest dyskretnie wkomponowana w obudowę układu kierowniczego i obsługiwana w prosty sposób za pomocą kluczyka.
Więcej informacji pod nr 517 170 021