Przygotowujesz się na pierwszą podróż kamperem? Zostań koniecznie z nami! Z myślą o caravaningowych świeżynkach przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący jazdy kamperem. Jak bezpiecznie prowadzić kampery i na co uważać na drodze? Sprawdzamy!

Jazda kamperem – to należy wiedzieć

Wynajem kamperów z roku na rok przyciąga tłumy turystów spragnionych nowych doznań i niesamowitych przygód. Kampery to bez wątpienia pojazdy dające nam szerokie spektrum możliwości. Na czas podróży stanowią nie tylko przestrzeń do snu czy rozrywki, lecz także doskonałe miejsce jazdy. Niestety prowadzenie kampera może nieść ze sobą swego rodzaju ograniczenia, co więcej – pojazdy kempingowe wymagają zachowania należytej uwagi i ostrożności na drodze. W przeciwieństwie do samochodów osobowych kampery są znacznie dłuższe, wyższe oraz szersze. To niekiedy sprawia, że podróżnicy są pełni obaw, czy aby na pewno podołają prowadzeniu kampera… Jak to wygląda w rzeczywistości?

Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości na drodze dotyczą nas wszystkich! Niemniej mogą różnić się od obranej drogi, charakteru pojazdu czy kierunku podróży. Każde państwo nakłada na nas szereg różnorakich ograniczeń, a nam nie pozostaje nic innego, jak szczegółowo się z nimi zapoznać. Kampery o Dopuszczalnej Masie Całkowitej niższej bądź równej 3500 kg mogą poruszać się z prędkością 50 km/h w obszarze zabudowanym lub 60 km/h między 23:00 a 5:00. Na autostradzie kampery mogą jechać z prędkością 130 km/h lub 110 km/h na drodze ekspresowej. Pamiętajmy jednak, iż wartość ta jest uwarunkowana przepisami danego kraju! Co więcej, należy dostosować ją do naszych umiejętności oraz warunków pogodowych. Czas hamowania kamperem jest dłuższy aniżeli w przypadku samochodu osobowego.

Dystans między pojazdami

Jazda kamperem to przygoda jakich mało, a ta swoboda i niezależność, z jakimi się wiąże, mówią same za siebie! Niestety kampera należy odpowiednio wyczuć i prowadzić go z należytą uwagą. Dotyczy to w szczególności mniej doświadczonych kierowców, którzy udają się w pierwszą podróż! Prowadząc kampera, pamiętaj bowiem o zachowaniu dużego dystansu pomiędzy pozostałymi pojazdami na drodze. W razie konieczności nagłego hamowania czy wykonania manewru powinieneś mieć wystarczającą ilość miejsca.

Wykonywanie manewrów kamperem

Nie bez powodu o tym wspominamy… Zwracamy dużą uwagę na umiejętne wykonywanie manewrów. Jak już wiecie, luksusowe kampery mają zupełnie inne gabaryty, a co za tym idzie, przy wykonywaniu jakiegokolwiek manewru warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Manewrowanie jest znacznie trudniejsze, tym samym może zająć więcej czasu. Należy nieustannie kontrolować odległość pojazdu od pobocza oraz osi jezdni, a w trakcie zmiany pasa wykazać się natomiast szczególną koncentracją. Dobrze, aby druga osoba również kontrolowała pojazd w trakcie wykonywania poszczególnych manewrów. Pamiętaj też o unikaniu wąskich uliczek, podziemnych parkingów czy tuneli. Niekiedy przejazd kamperem może być tam zakazany… Z czasem jazda wejdzie ci oczywiście w nawyk, a ustalenie trasy przestanie sprawiać trudności.

Oszczędność paliwa

Gwałtowne hamowanie czy dynamiczne rozwijanie prędkości nie służy pojazdom oraz… naszemu portfelowi! Decydując się na podróż domem na kołach, warto zwrócić uwagę na ekonomiczną, a zarazem ekologiczną jazdę. Jeżeli wiesz, że za moment będziesz musiał stanąć na czerwonym świetle, nie przyspieszaj dynamicznie! Pozwól kamperowi spokojnie dojechać na miejsce.

Przestrzeganie tych kilku zasad pozwoli ci wyruszyć w trasę ze spokojną głową i uniknąć przykrej niespodzianki na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BLOKADA KIEROWNICY DO KAMPERA WRAZ Z MONTAŻEM

Blokada kierownicy to obok blokady skrzyni biegów najpopularniejsza z systemów zabezpieczeń. Blokada montowana jest w taki sposób, aby nie ingerować w styl wnętrza samochodu. Jest ergonomiczna i nie zabiera przestrzeni kierowcy, ani pasażerowi. Po montażu jest dyskretnie wkomponowana w obudowę układu kierowniczego i obsługiwana w prosty sposób za pomocą kluczyka.
Więcej informacji pod nr 517 170 021