Podróżowanie kamperem na dziko zakłada częściową bądź całkowitą rezygnację z udogodnień dostępnych na płatnych polach kempingowych. Brak dostępu do łazienki z ciepłą wodą czy sieci Wi-Fi zdaje się nie być jednak wielką przeszkodą, gdyż co rusz obserwujemy miłośników caravaningu, wybierających tę oto formę podróżowania. Zanim jeszcze zdecydujecie się na wynajem campera i zaplanujecie wstępną trasę, sprawdźcie koniecznie nasze wskazówki. Podpowiadamy, gdzie można podróżować kamperem na dziko i o czym pamiętać w trakcie postoju poza campingiem.

Podróżowanie kamperem na dziko – czyli jak podróżować i uniknąć kary?

Postój kamperem poza campingiem to niewątpliwie duża przygoda, która wiąże się z jeszcze większą wolnością i swobodą aniżeli dotychczas. Marzeniem chyba każdego wielbiciela kamperów jest biwakowanie poza wyznaczoną strefą. Takie rozwiązanie dostarcza niesamowitych wrażeń! Nie będą bowiem obowiązywać was pewne reguły, z którymi mamy do czynienia, wybierając płatne miejsce kempingowe. Nie oznacza to oczywiście, że hałasowanie w lesie bądź na polu jest pożądane. Pamiętajcie, że oprócz was w pobliżu mogą znaleźć się też inni podróżnicy. Warto zatem uszanować czyjeś prawo do odpoczynku z dala od zgiełku miasta.

W dzisiejszym artykule pragniemy skupić się na jednej bardzo ważnej kwestii – Czy podróżowanie kamperem jest dozwolone? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista. I choć na każdym kroku obserwujemy podróżników biwakujących poza miejscem do tego przeznaczonym, każde państwo europejskie nakłada inne zasady. Chorwacja, Słowenia, Francja czy Portugalia surowo zabraniają postoju na dziko. Osoby decydujące się na ten krok, powinny mieć świadomość, że zostanie nałożona na nie wysoka kara grzywny. Jak jej uniknąć? Przed planowanym wyjazdem koniecznie sprawdźcie przepisy obowiązujące na terenie danego kraju. To z pewnością wiele ułatwi i zabierze niepotrzebny stres.

Postój kamperem poza campingiem – te zasady musisz znać

Jak wspominamy wyżej, biwakowanie poza strefą kempingową poniekąd zabiera pewne udogodnienia. Uzupełnienie zbiornika na wodę bądź wyrzucenie śmieci może wówczas stanowić spore wyzwanie. Wspominamy o tym dlatego, że niestety wciąż zdarzają się sytuacje, gdy podróżujący nie szanują otaczającej ich zieleni. Jeśli macie w planach biwakowanie poza campingiem, pamiętajcie o podstawowych zasadach. Śmieci nie pozostawiamy w lesie. Toaleta kempingowa również nie może być opróżniana w miejscu do tego nie przeznaczonym, gdyż znajdują się w niej silne środki chemiczne, które mogą spowodować szkody dla gleby i roślinności. W obu przypadkach należy podjechać do dedykowanego punktu lub na stację paliw, by opróżnić toaletę. Oczywiście nie zapomnijcie, żeby zapytać właściciela, czy możecie to zrobić i dopiero na tej podstawie skorzystać z jego uprzejmości.

Bezpieczny postój kamperem – na to warto uważać

Płatne miejsca postojowe dla kamperów mają to do siebie, że są strzeżone od świtu do zmierzchu. Decydując się na podróżowanie kamperem na dziko, niestety nie będziecie mogli liczyć na to udogodnienie. Co za tym idzie? Należy zwrócić szczególną uwagę na własne bezpieczeństwo. Upewnijcie się, że w bagażu znajdują się podstawowe narzędzia oraz sprzęt elektroniczny, dzięki którym będziecie mogli wezwać pomoc w razie nieprzewidzianej sytuacji. Naładowany telefon i sprawna ładowarka to w tym wypadku absolutna konieczność. Unikajcie również pozostawiania kampera otwartego, nawet jeśli planujecie tylko godzinny spacer po okolicy. Jesteście odpowiedzialni za pozostawione w widocznym miejscu rzeczy, a losu nie warto po prostu kusić. W przypadku dłuższych wycieczek poza strefą biwaku dobrze byłoby umieścić cenne przedmioty w ukrytym miejscu lub po prostu zabrać je ze sobą.

Aby biwakowanie rzeczywiście mogło być przyjemne, należy zastosować się do odgórnie narzuconych zasad. Cisza nocna dotyczy nas wszystkich bez względu na to, w jakim miejscu zdecydujemy się na postój. Znajomość prawa również będzie pomocna, gdyż uchroni was przed potencjalną karą grzywny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BLOKADA KIEROWNICY DO KAMPERA WRAZ Z MONTAŻEM

Blokada kierownicy to obok blokady skrzyni biegów najpopularniejsza z systemów zabezpieczeń. Blokada montowana jest w taki sposób, aby nie ingerować w styl wnętrza samochodu. Jest ergonomiczna i nie zabiera przestrzeni kierowcy, ani pasażerowi. Po montażu jest dyskretnie wkomponowana w obudowę układu kierowniczego i obsługiwana w prosty sposób za pomocą kluczyka.
Więcej informacji pod nr 517 170 021