Sezon caravaningowy niebawem, a co za tym idzie, nadeszła najwyższa pora, by przygotować nasze kampery do pierwszego wyjazdu. Zakup pojazdu kempingowego to całkiem spora inwestycja i właśnie dlatego tak ważna jest jego prawidłowa eksploatacja, żeby został z nami na długie lata. Jak eksploatować kampera i o czym pamiętać, przygotowując się do sezonu letniego?

Gdzie przechowywać kampery?

W ostatnim czasie caravaning zaczął cieszyć się sporą popularnością, a co ciekawe – nie tylko wynajem kamperów jest rozważany przez wielbicieli tej oto formy podróżowania. Z roku na rok wzrasta odsetek osób decydujących się na jego zakup. I choć inwestycja ta jest wysoka, zwrócić się w ciągu najbliższych kilku lat – oczywiście, o ile doskonale wiecie, jak poprawnie eksploatować pojazd kempingowy. Zacznijmy może od podstawowej kwestii! Każdy kamper – niezależnie od częstotliwości waszych wyjazdów, powinien być przechowywany pod zadaszeniem. Aspekt ten należy wziąć pod uwagę, jeszcze zanim podejmiecie decyzję o zakupie kampera. Co mamy na myśli? Przechowywanie kampera pod zadaszeniem z reguły wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli nie dysponujecie wolną przestrzenią w garażu, wówczas nie pozostanie wam nic innego, jak zdecydować się na wynajem płatnego miejsca postojowego dla pojazdów tych gabarytów. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia stanu technicznego pojazdu. Zmienne warunki atmosferyczne niestety mogą wpływać dość niekorzystnie na trwałość oraz wygląd kampera. Warto także zainwestować w specjalny pokrowiec ochronny, który zminimalizuje ryzyko uszkodzenia pojazdu kempingowego.

Przegląd techniczny kampera – kiedy wykonać?

Zakup kampera na własność nakłada na przyszłych właścicieli multum nowych obowiązków, a niekiedy nawet i ograniczeń. Mamy tutaj oczywiście na myśli konieczność posiadania ubezpieczenia OC oraz wykonywania rutynowych przeglądów technicznych. Tym sposobem nie tylko zadbacie o stan pojazdu, ale również uzyskacie możliwość wykrycia potencjalnych usterek, które na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne. Aby podróżowanie kamperem było komfortowe i przyjemne, należy regularnie weryfikować stan opon oraz uzupełniać płyny eksploatacyjne, w tym właśnie olej, płyn do spryskiwaczy czy płyn chłodzący. W przypadku nadchodzącego przeglądu upewnijcie się także, czy klapy serwisowe i poszycie są szczelne. Jeżeli nie, warto zabezpieczyć wszelkie uszczelki silikonem.

Jak dbać o kampery wewnątrz?

Poprawne eksploatowanie kampera pozwoli cieszyć się nim przez długie lata bez obawy o utratę żywotności. Jak to zrobić prawidłowo? Po sezonie należy nie tylko przeprowadzić rutynową kontrolę wbudowanych wewnątrz instalacji, ale również zadbać o czystość i porządek. Warto bowiem po każdej podróży wymyć karoserię oraz wnętrze pojazdu. Regularne odkurzanie czy wycieranie kurzu to absolutna konieczność, zwłaszcza jeżeli zależy wam, by kamper przez długi czas pozostawał w stanie niemal nienaruszonym. Czynności porządkowe oczywiście dotyczą także usunięcia z kampera wszelkich akcesoriów i sprzętów elektronicznych, które mogą ulec zawilgoceniu. Kampery myjemy dokładnie zarówno z zewnątrz, jak i w wewnątrz oraz pozostawiamy do samodzielnego wyschnięcia. Tak ważne jest, by kamper został odpowiednio przygotowany! W innym razie po kilku miesiącach może się okazać, że znajdujący się w nim telewizor przestał działać, a kołdra nadaje się wyłącznie do wyrzucenia. Nie zapomnijcie również o instalacji wodnej oraz toalecie w kamperze. Przed planowanym dłuższym postojem kampera pod zadaszeniem należy oczywiście oczyścić je i odłączyć. Z pomocą przyjdą tutaj profesjonalne środki do dezynfekcji, które zneutralizują nieprzyjemny zapach.

Na komfort jazdy ma wpływ multum czynników i to od was w szczególności zależy, jak długo posłuży zakupiony niedawno kamper. Ekologiczna jazda kamperem, pielęgnacja wnętrza czy wykonywanie rutynowych przeglądów technicznych pozwolą wam cieszyć się wspólnie spędzonymi chwilami z bliskimi przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BLOKADA KIEROWNICY DO KAMPERA WRAZ Z MONTAŻEM

Blokada kierownicy to obok blokady skrzyni biegów najpopularniejsza z systemów zabezpieczeń. Blokada montowana jest w taki sposób, aby nie ingerować w styl wnętrza samochodu. Jest ergonomiczna i nie zabiera przestrzeni kierowcy, ani pasażerowi. Po montażu jest dyskretnie wkomponowana w obudowę układu kierowniczego i obsługiwana w prosty sposób za pomocą kluczyka.
Więcej informacji pod nr 517 170 021