Zainwestowałeś w swój pierwszy kamper? A może zdecydowałeś się na wynajem pojazdu z wypożyczalni? Świetnie się składa! Przygotowaliśmy sprawdzony poradnik dla osób, które dopiero wchodzą w świat caravaningowców. Dowiesz się, z czym wiąże się jazda pojazdem kempingowym i na, co powinieneś uważać, jeszcze zanim wyruszysz w trasę.

Wielkość ma znaczenie

Klasyczny kamper jest dłuższy, szerszy i wyższy od samochodu osobowego. Niby doskonale o tym wiemy… a jednak! Zapamiętaj dokładne wymiary pojazdu, gdyż niejednokrotnie ci się przydadzą. Zanim wyruszysz w podróż, warto wcześniej dokładnie przeanalizować obraną trasę. Może się zdarzyć, że napotkasz trudności, tj. ograniczenie wysokości czy szerokości.

Wykonywanie manewrów kamperem

Jak już wiecie, kontrola i bezpieczeństwo to podstawa przy jeździe kamperem. Choć są one zaliczane do grupy samochodów osobowych, jazda nimi wygląda nieco inaczej. Bez obaw wjedziesz pod górkę czy wykonasz klasyczne manewry. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę przy ich wykonywaniu, gdyż tył pojazdu bardzo często zachodzi i nie tak trudno zahaczyć o sąsiedni pojazd.

Gdzie nie jechać kamperem?

Pomimo braku ograniczeń na danym odcinku drogi, istnieją pewne miejsca, których należy unikać. Kamperem nie wjeżdżaj do garażu podziemnego ani tym bardziej w wąskie uliczki w mieście. Jazda kamperem wymaga opanowania technik i zasad, by nie narazić się na nieprzyjemną sytuację. Uważaj również na gałęzie, mosty, przejazdy kolejowe, latarnie, stacje benzynowe, a nawet dachy niskich budynków. Kamper może po prostu się tam nie zmieścić.

Przygotowanie do jazdy

Kamper wypożyczony… i co dalej? Odpowiednie przygotowanie do jazdy jest bowiem kluczowe, aby podróż przebiegła zgodnie z planem. Pamiętaj, by tuż przed wyjazdem zamknąć wszystkie szyby, okna, a nawet szafki z przedmiotami pierwszej potrzeby. Leżące luzem talerze czy kubki koniecznie schowaj. Tym sposobem unikniesz ich rozbicia na pierwszym zakręcie czy wjeździe pod górę.

Ustawienie lusterek

Nieprawidłowe ustawienie lusterek w pojazdach bez względu na ich rodzaj jest przyczyną częstych kolizji. Jak pewnie zauważyliście, w kamperach znajdują się aż cztery lusterka. Jak ustawić je prawidłowo? Podwójne lusterka z obu stron pozwalają widzieć to, co znajduje się za pojazdem, a także krawędzie boczne. Odpowiednie ustawienie lusterek jest niezwykle ważne, by wyeliminować tzw. martwą strefę. We wszystkich czterech lusterkach powinieneś widzieć całą długość pojazdu i fragmenty jezdni czy pobocza.

Zachowanie bezpiecznej odległości

Długość kampera znacząco odbiega od długości standardowych pojazdów osobowych. Dlaczego zwracamy na to uwagę? Otóż wykonywanie wszelkich manewrów na drodze wymaga od nas należytej uwagi. Wykonując manewr wyprzedzania, zachowaj bezpieczną odległość, zanim ponownie wrócisz na prawy pas. Tym sposobem unikniesz nieprzyjemnej sytuacji i nie narazisz się na niefortunną kolizję.

Poziomowanie samochodu – o co tu chodzi?

Podróżując kamperem zwykle decydujemy się na dłuższe wyjazdy, podczas których nie unikniemy planowanych czy też nie postojów. Dojeżdżając do miejsca docelowego, zacznij od poziomowania pojazdu kempingowego. Jeżeli samochód będzie stał krzywo, nie tylko utrudni ci to wykonywanie podstawowych czynności, tj. odpoczynek czy spożywanie posiłku, lecz także uniemożliwi korzystanie z prysznica. Woda z brodzika nie będzie prawidłowo spływać…

Caravaning pełną parą – czy warto?

Podróżowanie kamperem to przygoda, jakich mało! Przed pierwszym planowanym wyjazdem, warto wcześniej się dokładnie przygotować. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na drodze, jak i w trakcie postoju oraz zapewni wszystkim podróżnikom niesamowity komfort. Jeśli wciąż się wahasz nad podróżowaniem kamperem, koniecznie zapoznaj się z tajnikami caravaningu. Istnieje spora szansa, że pokochasz to od razu! Otwórz się na nowe doznania i bez obaw wyrusz w trasę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BLOKADA KIEROWNICY DO KAMPERA WRAZ Z MONTAŻEM

Blokada kierownicy to obok blokady skrzyni biegów najpopularniejsza z systemów zabezpieczeń. Blokada montowana jest w taki sposób, aby nie ingerować w styl wnętrza samochodu. Jest ergonomiczna i nie zabiera przestrzeni kierowcy, ani pasażerowi. Po montażu jest dyskretnie wkomponowana w obudowę układu kierowniczego i obsługiwana w prosty sposób za pomocą kluczyka.
Więcej informacji pod nr 517 170 021