Zaplanowałeś wakacje luksusowym kamperem, lecz nie do końca wiesz, z czym to się je? Sezon caravaningowy w pełni, a my w związku z tym postanowiliśmy przygotować krótki poradnik dotyczący jazdy kamperem. Czego nie wolno robić podczas prowadzenia kampera i na co zwrócić uwagę? Sprawdzamy!

Jazda kamperem – wymagane uprawnienia

Pierwsza jazda kamperem to spore wyzwanie, a zwłaszcza dla osób bez większego doświadczenia za kółkiem. Skoro już tutaj trafiliście… zapewne zastanawiacie się, jakie uprawnienia są w rzeczywistości wymagane do prowadzenia pojazdu kempingowego. Tutaj sprawa jest klarowna. Do prowadzenia pojazdu o Dopuszczalnej Masie Całkowitej mniejszej bądź równej 3500 kg wymagane jest prawo jazdy kategorii B. W przypadku kamperów o DMC wyższej niż 3500 kg, lecz mniejszej niż 7500 kg konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C lub C1.

Kategoria C pozwala nam natomiast na prowadzenie pojazdu o DMC większej niż 7500 kg. Dlaczego o tym wspominamy? Naszym głównym celem jest nie tylko zachęcenie was do caravaningu, a także edukowanie i uświadamianie. Prowadzenie kampera bez wymaganych uprawnień jest bezwzględnie zabronione. Decydując się na wynajem kampera, będziecie mogli liczyć na fachowe doradztwo tak, aby wasza podróż odbyła się bez przykrej niespodzianki.

Chodzenie po kamperze

Doświadczeni caravaningowcy doskonale wiedzą, że nie można chodzić po kamperze w trakcie jazdy! Kładziemy na tę zasadę szczególny nacisk, gdyż nie zawsze jest ona respektowana. Otóż chodzenie po kamperze naraża na niebezpieczeństwo zarówno nas, jak i pozostałych pasażerów. Nagłe hamowanie czy pokonywanie ostrego zakrętu może stać się ryzykowne.

Niezapięte pasy

Bez względu na to, jakim pojazdem podróżujesz – czy kamperem, czy samochodem osobowym – zapięcie pasów to absolutna konieczność. Jest to bowiem gwarancja pełnego bezpieczeństwa. Nawet jeśli pojazd kempingowy osiągnął minimalną prędkość, w trakcie zderzenia ciało człowieka zachowuje się tak, jakby ważyło co najmniej dwie tony. Zasada ta dotyczy także podróżowania ze zwierzakami. Na czas jazdy muszą one koniecznie zostać umieszczone w zamontowanej wcześniej klatce lub umocowanym linkami transporterze. Nie narażajmy ani siebie, ani naszych pupilków na niebezpieczeństwo!

Niezabezpieczone przedmioty

Przewożenie luźno pozostawionych przedmiotów jest oczywiście niedozwolone. Naczynia, puste butelki czy nawet sztućce powinny zostać odłożone na swoje miejsce, jeszcze tuż przed rozpoczęciem jazdy. Pamiętaj również, aby koniecznie sprawdzić, czy wszelkie urządzenia i sprzęty zostały wyłączone oraz domknięte. Tym sposobem unikniesz nieprzyjemnej sytuacji na drodze.

Miejsce na bagaż

Kampery niezależnie od ich gabarytów posiadają wyznaczone miejsce na przechowywanie bagażu. Nie wykorzystuj wolnego przestrzeni jako miejsca na walizki! Przedmioty niezabezpieczone stanowią niebezpieczeństwo dla wszystkich pasażerów. Co więcej, przewożąc rowery czy skuter, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Sprzęt tego typu warto zamocować odpowiedni uchwytami lub paskami. Jeżeli natomiast podróżujesz kamperem o dość małych gabarytach, istnieje możliwość montażu specjalnego bagażnika na rowery. Dostępne na rynku rozwiązania pomieszczą rowery dla całej rodziny, a ty będziesz mógł udać się w podróż bez obawy o brak wolnej przestrzeni.

Nie otwieraj okien

Zasady są po to, aby je łamać… Nie w tym przypadku! Kampery zostały przystosowane do najśmielszych potrzeb i oczekiwań ich użytkowników. Niemniej odpowiednie przygotowanie do jazdy i znajomość podstawowych przepisów to podstawa. W trakcie jazdy kamperem wszystkie okna muszą zostać koniecznie zamknięte. Pamiętaj, także o zwinięciu markizy! Mamy oczywiście świadomość, że to wszystko może brzmieć przerażająco. Nie martwcie się jednak na zapas. Z czasem pewne czynności wejdą wam po prostu w nawyk.

Jazda kamperem – o tym pamiętaj

Kampery to pojazdy o nieco większych gabarytach aniżeli samochody osobowe. Co za tym idzie? Prowadzenie kampera to wcale nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Wykonywanie manewru wyprzedzania czy pokonywanie zakrętów wymaga nadzwyczajnej uwagi i czujności. Zadbaj o to, aby bodźce z zewnątrz cię nie rozpraszały, a w razie konieczności zrób postój!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BLOKADA KIEROWNICY DO KAMPERA WRAZ Z MONTAŻEM

Blokada kierownicy to obok blokady skrzyni biegów najpopularniejsza z systemów zabezpieczeń. Blokada montowana jest w taki sposób, aby nie ingerować w styl wnętrza samochodu. Jest ergonomiczna i nie zabiera przestrzeni kierowcy, ani pasażerowi. Po montażu jest dyskretnie wkomponowana w obudowę układu kierowniczego i obsługiwana w prosty sposób za pomocą kluczyka.
Więcej informacji pod nr 517 170 021